KRAKİNG   NEDİR ?

KRAKİNG - ATLATICI, patlayıcı ieriği olmayan, grlt ıkarmadan, yamalardan taş dşmesine yol amadan  ( -8 C ile +35 C ) arasında etkin bir inorganik kire mineral bazlı sessiz paralayıcıdır. Toz halinde piyasaya srlmştr. Patlayıcı değildir, genleşme anında kıvılcım ıkarmaz, Genleşmesi ok yksektir, atlatma ve kırma anında sarsıntı yaratmaz, sessizdir, suyla alışır ve temizlenir, su ile reaksiyona girerek etkisini gsterir, kolay uygulanır. Patlayıcı kullanımına izin verilmeyen alanlarda rakipsiz kullanım zelliklerine sahiptir. Her zaman arzu edilen llerde kontroll kırım gerekleştirir.

KRAKİNG, kayaları ve beton ktleleri yumuşak, tozsuz, vibrasyonsuz ve sessiz bir şekilde patlama olmadan kontroll biimde kıran ve atlatan gvenli bir teknolojik rndr. KRAKİNG, etrafa taş sıratma riski olmayan toksik gaz ve toksik toz iermeyen bir rndr. KRAKİNG, evre dostudur.

AVANTAJLARI:

 •  Patlama Yok

 • Ses Yok

 • Toz Yok

 • Titreşim Yok

 • Taş Sıraması Yok

 • Kimyasal Risk Yok

 • Depolama Riski Yok

 • Toksik Etki Yok

 • Kullanımı Kolaydır

 • Dşk Maliyetlidir

 • Kolay Taşınır

Kullanımı Kolay, Tesiri Muazzam !..

Malzemeyi hazırlayıp deliklere doldurmanız yeterlidir !..

 

GENLEŞME YOLUYLA PARALAMA :

Suyla karıştırıldığında genleşen ve birka saat ierisinde matkapla aılmış olan deliklerin cidarlarında 80 MN/m2 (8000 tm2) den fazla basın yaratan son derece “evreci” , genleşme yoluyla atlama sağlayan bir maddedir. Bilindiği gibi 3.000 ton/m2’ lik basın hemen tm yıkım ve skm işleri iin yeterlidir. Etraftaki maddeleri paralanmaya iter ve işlemin bitiminden sonra geriye hibir zararlı madde kalmaz.

 

2 SAATTE ATLATICI   iLE İSTENİLEN EBATTA BLOK ALABİLİRSİNİZ.

GNEŞTE BİR GN BEKLEMİŞ BLOKLARDA 1 SAATTE BLOK SAYALAMA İMKANI !

 

UYGULAMA ALANLARI :

KRAKİNG kapalı ve aık yerlerde, byk kırma-yıkma makinelerinin giremediği her yerde kullanılabilir. Matkapla aılacak deliklerin KRAKİNG ile doldurulması yeterlidir. evre ve uygulanacak yer ısısı  15C - 35C'ye kadar olduğunda matkap apı sadece 32-36 mm dir. 35C'den fazla sıcaklıkta en fazla 50 mm aplı delik yeterlidir.

KRAKİNG hemen hemen her alanda kullanılabilir. Kayaların, Taşların, Tuğla ve Kiremitlerin, Beton ve Betonarme elemanlarının paralanmasında uygundur. Sarsıntı olması istenmeyen yıkım işleri ve yapının seilebilir blgelerinde kısmi yıkımlarda, Başst ve tavan blgelerinde de uygulanabilir, Demirli ve demirsiz betonda uygulanabilir, Doğal taşların ve kayaların paralanmasında kullanılır, Oyuntu mekanların elde edilmesi, (madencilikte ve tnel inşaatlarında olduğu gibi) Uygun değişiklikler yardımıyla eşitli ısılarda alışma olanaklarına sahiptir.

nemli zel kullanma alanlarından biri, normal patlayıcıların kullanılmasının sakıncalı olduğu ve sarsıntı, grlt ve toz ıkmamasını gerektiren durumlardır. Burada malzemenin arzu edilmeyen paralanması” ile “kontroll blnmesi” olayları birbirinden ayırt edilmelidir. Her şeyden nce kontroll blnme sz konusu olduğunda KRAKİNG ‘in kendine has zellikleri ortaya ıkmaktadır.

 

KULLANILDIĞI YERLER :

1- Betonarme Sistemleri

2- Kaya Ktleleri

3- Ocaklar ve Madenler

4- Kaya/Kazı alışmaları

 

DELİK AMA PRENSİBİ :

Patlayıcılarda kullanılan delik ama prensipleri KRAKİNG ile alışılacak durumlar iin de geerlidir. Delikleri delmek iin 32 ila 50 mm apında delikler aan pnmatik, hidrolik veya elektrikli matkaplar kullanılır. Daha kk aptaki delikler malzemenin etkinliğini azaltır, daha geniş deliklerden ise mutlak surette kaınılmalıdır. Delikler arası mesafe delik apının 8 ile 15 katı seilebilir. Optimal maliyetlerin oluşabilmesi iin nce delik apı ve aralıkları ile ilgili deneyler yapılmalıdır. Zira her kaya yada beton iin atlatma performansı değişebilmektedir. Doğru delik apı ve aralık seimi maliyetleri % 56 oranında etkileyebilmektedir. Delikler her aıda delinebilir.

 

Delme şemasının ayrıntıları (delik aralıkları ve şaşırtma aralıkları) paralanacak malzemenin cinsine gre değişir. Mutlaka serbest kenardan itibaren delik paterni planlanmalıdır. Zira atlak her zaman en yakın serbest yzeye doğru ilerler. Bu anlamda her delik serbest yzeymiş gibi algılanacaktır. Dzgn kenar kesimi isteniyor ise kesinlikle delikler aynı izgide delinmeli, delme aısı aynı kalmalıdır. atlatma enerjisi vektrel izgi olarak ilerleyeceği iin doğrultuda sapma olmamalıdır. Delik derinliği, kaya ve demirsiz betonlarda paralanacak bloğun boyunun % 80’inden, demirli betonlarda ise % 95’inden az olmamalıdır. Ana kaya veya betondan skm yapılacaksa blok yksekliği kadar delinmelidir. Delik derinliği 15 cm’den az olmayacaktır. Dz veya eğik tavan gibi “baş st” yerlerdeki oyuklar manuel olarak doldurulacak ise KRAKİNG kartuşu kullanılır. Bu kartuş uygun bir sopa veya benzeri nesne ile deliklerin iine itilerek sıkıştırılır. Beton (veya taş) bir bloktan V - kesitli bir para ıkarılacak ise delikler dikey değil, gereken aıda bir V oluşturacak şekilde eğik delinir. Delikler arasındaki mesafe( kırılma mesafesi ) delik apına ve kırılacak malzemenin cinsine bağlıdır.Oyukların birbirine uzaklıkları (Bu uzaklıklar aynı zamanda deliklerin bir sonraki delik sırasında yer alanlarla olan apraz uzaklıklarıdır.) dış kenarlardaki delikler iin avans % 50 oranında azaltılacaktır.

1 - 2

                                                 

 

Anasayfa | Hakkımızda | Uygulamalar | rnlerDelme Ekipmanları | İletişim | E-Mail

  2008 Omega Mermer & Madencilik. Bu sitedeki resim ve dokmanların izinsiz kullanılması yasaktır.

free web templatesweb design companyonline job searchfree online datingfree online dating UKyellow pagesPHP softwareweb hosting servicesAdvertising agencies directoryAttorneys directory & law firms directoryAutodealers directoryDentists directoryHome inspectors directoryPhotographers directoryRealtors directory & real estate agents directorySEO firms directoryWeb design firms directory & designers directoryWeb hosting firms directoryFree jewelry web templates